Komu nie przychodzi czasami na myśl, aby w pogodne, niedzielne popołudnie wyrwać się na chwilę z miasta i odprężyć się w urokliwym i cichym miejscu? Idealne ku temu lokalizacje znajdziemy w Wielkopolsce – region ten obfituje w liczne walory architektoniczne oraz przyrodnicze. Oto 10 fantastycznych pomysłów na krótką, niedzielną wycieczkę z Poznania!
1. Rogalin – perełka Wielkopolski
Rogalin to wieś położona nad rzeką Wartą, zaledwie 20 kilometrów na południe od Poznania. Znajduje się tam jeden z najpiękniejszych w Polsce pałaców – XVIII-wieczna rezydencja Raczyńskich wzniesiona w stylu barokowym. W pałacu mieści się dzisiaj muzeum, w którym odtworzono oryginalny wygląd pałacowych wnętrz. Wrażenie robi też samo położenie rezydencji – pośród cudownego parku, w którym rosną słynne, wyjątkowo wiekowe rogalińskie dęby. Najstarszy z nich, Rus, ma ok. 800 lat!
2. Kórnik
Kórnik to miasteczko leżące w odległości ok. 25 kilometrów od Poznania – w kierunku południowo-wschodnim. Znane jest przede wszystkim ze znajdującego się tam zamku pamiętającego jeszcze czasu średniowieczne. Rezydencja utrzymana jest dzisiaj w stylu neogotyckim, mieści muzeum oraz znaną Bibliotekę Kórnicką, a otoczona jest arboretum – najbogatszym w gatunku w całym kraju! W Kórniku znajduje się także urokliwy rynek z zabytkowym ratuszem i wagą miejską. Nad tamtejszym jeziorem wytyczono urokliwą promenadę spacerową.
3. Wielkopolski Park Narodowy – płuca Wielkopolski
Bezpośrednio na południe od Poznania rozciąga się urokliwy kompleks leśny, w którym zorganizowano Wielkopolski Park Narodowy. Miejsce to oferuje przede wszystkim spacery wśród niezdegradowanej jeszcze ludzką ręką przyrody i możliwość oddychania naprawdę świeżym, rześkim powietrzem! W parku zorganizowano kilka ciekawych tras turystycznych. W Mosinie, na naturalnym wzniesieniu morenowym, znajduje się natomiast urokliwa wieża widokowa, która umożliwia spojrzenie z góry na park narodowy i dolinę Warty.
4. Gniezno – pierwsza polska stolica
Gniezno położone jest ok. 50 km na zachód od Poznania – dostaniemy się tam ze stolicy Wielkopolskiej wyjątkowo sprawnie za sprawą ekspresowej drogi S5. Gniezno znane jest przede wszystkim ze swoich zabytków nawiązujących do najwcześniejszej historii naszego kraju. To tam, za czasów pierwszych Piastów znajdował się ośrodek władzy tworzącego się państwa. Wiele eksponatów związanych z tymi czasami znajdziemy w działającym w Gnieźnie Muzeum Początków Państwa Polskiego, warto zwrócić uwagę również na gotycką katedrę oraz Rynek z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym.
5. Ostrów Lednicki – na tropie miejsca chrztu!
Każde polskie dziecko na lekcji historii w pierwszej kolejności uczy się jednej ważnej daty: 966, oznaczający symboliczny chrzest Polski tj. przyjęcie chrześcijaństwa przez Mieszka I. Ostrów Lednicki, leżący nieopodal Gniezna, to wyspa na jeziorze Lednickim, na której znajdują się pozostałości romańskiego palatium książęcego. Była to jedna z wczesnych piastowskich siedzib, doceniana ze względu na znakomite warunki obronne (położenie na wyspie). To właśnie tam, najprawdopodobniej, Mieszko I przyjął chrzest. Wiele ciekawych eksponatów z tamtego okresu można znaleźć w znajdującym się nieopodal stanowiska archeologicznego Muzeum Pierwszych Piastów.